РОЗРАХУНКИ ШВИДКОСТЕЙ ТЕЧІЙ В ОКРЕМИХ РАЙОНАХ МЕКСИКАНСЬКОЇ ЗАТОКИ, ЯК ВАЖЛИВОЇ СКЛАДОВОЇ БЕЗПЕЧНОЇ НАВІГАЦІЇ СУДНА

Автор(и)

  • Н.В. Васалатій
  • В.Б. Терновський

Ключові слова:

Мексиканська затока, швидкість течії, солоність, температура, безпечна навігація, керування маневрами судна, метеокарти

Анотація

Дана робота присвячена дослідженню циркуляції вод Мексиканської затоки, яка характеризується впливом вихорів і течій «Loop Current», що характерні для затоки і значно впливають на маневрені характеристики судна. Розраховані швидкості геострофічих течій та побудовані карти просторового розподілу швидкостей течій. Швидкість течій розраховувалась в деяких районах затоки, а саме в центральній, північно - східній та західній її частинах.

За відсутності фактичних даних про течії в деяких районах затоки при обрахунках використовувались дані аналізу знесення судна та її гідрологічні і гідрохімічні елементи. Карти просторового розподілу температури, солоності, морської води та просторового розподілу швидкостей течій на розрізах в окремих районах затоки побудовані за допомогою програмного продукту OCEAN DATA VIEW (Version 4.7.10 - 2017). Розраховані швидкості геострофічних течій можуть бути використані при керуванні судами, так як результати розрахунків швидкості течії по полю щільності схожі зі схемою течій, які побудовано за даними вимірюваних значень їх швидкості і напрямку.

Система течій Мексиканської затоки є однією з найскладніших в світовому океані і включає в себе декілька окремих потоків. Кожен з них має свій характерний напрям та швидкість руху води. Так швидкості течій у центрі східної частини затоки у поверхневому шарі досягають 100 см/с. Швидкість течії, що прямує на захід через банку Кампече, утворюючи північну периферію циклонічного круговороту в затоці, досягає 70 см/с, а в деяких відрізках часу і більше. Загалом, даний район Мексиканської затоки характеризується складною системою течій, яка безперечно, має впливає на поворотливість та швидкість судна, а також викликає бічний його знос. Тому банка Кампаче характеризується знесенням суден та важкими навігаційними умовами.

В роботі, також розглянуто вплив течій на маневрені характеристики судна. Визначені райони, які характеризуються великою кількістю даних щодо знесення суден.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-03-12

Номер

Розділ

Судноводіння та енергетика суден